ICPC Programming Contest

 

The highlight of the annual conference is the programming competition, which is a preliminary round of the ACM International Collegiate Programming Contest (ICPC). The top teams from this competition go on to the Eastern North America division competition.

Programming Competitions:

ACM ICPC Preliminary Round

October 14-16, 2016 – Cape Breton University

Results

1st place: University of New Brunswick, Fredericton UNB Red
Vlad Marics, Lucas Pond, Caleb Reath

2nd place: Mount Allison University MTA Team Alpha
William Fiset, Thomas Lidbetter, Micah Stairs

3rd place: Dalhousie University Dal Green
Sam Doiron, Orjan Monsen, Mitchell Zinck

Organizers

Authors of the proposed problems – Owen Kaser (UNB-F), Alex Brodsky (Dal), Eric Hervet (UdeM), Vlado Keselj (Dal), Liam Keliher (MtA), Scott Bateman (UNB-F)
Local organizers – George Chen (CBU), Scott Rodney (CBU), James Preen (CBU)
Problem organizer – George Chen (CBU)
Judges – Owen Kaser (UNB-SJ), Scott Bateman (UNB-F), Haiyi Zhang (Acadia), Christopher Vessey (UPEI), George Chen (CBU)

ACM ICPC Preliminary Round

October 23-24, 2015 – Acadia University

Results

1st place: Mount Allison University The Big Theta 3
Will Fiset, Micah Stairs, Finn Lidbetter

2nd place: University of New Brunswick, Fredericton UNB Red
James Harris, Vlad Marica, Raphael Beaulieu

3rd place: Dalhousie University Gold
David Zorychta, Matthew Farrell, Salman Mohammed

Organizers

Authors of the proposed problems – Josee Tasse (UNB-F), Alex Brodsky (Dal), Marco Ruest (UdeM), Michael McAllister (Dal), Liam Keliher (MtA), Andre Trudel (Acadia), Scott Bateman (UNB-F)
Local organizers – Jim Diamond (Acadia), Haiyi Zhang (Acadia)
Problem organizer – Andre Trudel (Acadia), Haiyi Zhang (Acadia)
Judges – Owen Kaser (UNB-SJ), Scott Bateman (UNB-F), Haiyi Zhang (Acadia), and George Chen (CBU)

ACM ICPC Preliminary Round

October 3, 2014 – University of New Brunswick Saint John

Results

1st place: Mount Allison University Shellshock
Evan MacNeil, Corinne Madsen, Steve Scott

2nd place: University of New Brunswick Saint John Bitshift
Jessica Blanchard, Alec Gordon, Brandon Smith

3rd place: Dalhousie University Gold
Alexander Zinck, Tyler Blair, Raphael Bronfman-Nadas

Organizers

Authors of the proposed problems – Martin van Bommel (StFX), Alex Brodsky (Dal), Owen Kaser (UNB-SJ), Antonia Kolokolova (MUN), Stavros Kostanidis (SMU), Josee Tasse (UNB-SJ), Haiyi Zhang (Acadia)
Local organizers – Owen Kaser (UNB-SJ)
Problem organizer – Owen Kazer (UNB-SJ)
Judges – Qiang Ye (UPEI), Haiyi Zhang (Acadia), Liwen Zou (UNB-SJ), with assistance from Owen Kaser, Jeff McNally, Cezar Campeanu (UPEI), Chris Vessey (UPEI)

ACM ICPC Preliminary Round

October 18, 2013 – University of Prince Edward Island

ACM ICPC Preliminary Round

October 12, 2012 – Mount Allison University

Results

1st place: University of New Brunswick Fredericton Reds
David Ackerson, Ian Bishop, Conor McCullough, Coach Patricia Evans

2nd place: University of New Brunswick Saint John Bitshift
Jessica Blanchard, Alec Gordon, Brandon Smith, Coach Mohammad Sadnan al Manir

3rd place: University of New Brunswick Fredericton Blacks
Angus Fletcher, Brian Hanson, Jared Losier,

Coach Patricia Evans

Organizers

Local organizers – Andrew Hamilton Wright, Liam Keliher (MtA)
Problem organizer – Andrew Hamilton-Wright (MTA)
Judges – Iker Gondra (StFX), Andrew Hamilton-Wright (MtA)

ACM ICPC Preliminary Round

October 14, 2011 – St. Francis Xavier University

Results

1st place: Acadia University Grizzled Guys
Jake Bruce, Matthew Penney, Alex Sanford, Coach Jim Diamond

2nd place: Dalhousie University Gold
Ross Story, Brian Wolff, Zhimin Yao, Coach Vlado Keselj

3rd place: Memorial University 3
Ken Collingwood, Melissa Reid, Robert Robere, Coach Krishnamurthy Vidyasankar

Organizers

Local organizers – Martin van Bommel, Robert Proctor, and Stephen Condran (StFX)
Problem organizer – Martin van Bommel (StFX)
Judges – Arthur Sedgwick (DAL), Andrew Hamilton-Wright (MtA), and Man Lin (StFX)

ACM ICPC Preliminary Round

October 15, 2010 – St. Mary’s University

Results

1st place: St. Mary’s University Huskies
Chris Adams, Evan Lowry, Rucha Lingras, Coach Pawan Lingras

2nd place: Acadia University Blue
Matthew Penney, Alex Sanford, Ryan Wooden, Coach Jim Diamond

3rd place: Dalhousie University Gold
Ross Story, Brian Wolff, Zhimin Yao, Coach Vlado Keselj

ACM ICPC Preliminary Round

October 23, 2009 – Dalhousie University

Results

Three teams moved on to next round in Rochester, NY
At most one team from an institution can advance.

1st place: St. Mary’s University
Chris Adams, Jonathan Kenney, Lucas Mannell

2nd place: Mount Allison University
Andrew Edmunds, Jason Rhinelander, Marc St. Onge

3rd place: Dalhousie University
John Doucette, Ross Story, Brian Wolff

4th place: University of New Brunswick Fredericton
Bradley Aune, Cody Harris, Ian Bishop

ACM ICPC Preliminary Round

October 17, 2008 – Universite de Moncton

Results

Three teams moved on to next round in Rochester, NY
At most one team from an institution can advance.

1st place: St. Mary’s University
CS Huskies solved 6 of 6 problems

2nd place: Memorial University
MUN2 solved 6 of 6 problems

3rd place: University of New Brunswick Fredericton
UNB Reds solved 6 of 6 problems

4th place: Acadia University
Acadia Blue solved 6 of 6 problems

ACM ICPC Preliminary Round

October 12, 2007 – University of New Brunswick Fredericton

Results

Three teams moved on to next round in Rochester, NY
At most one team from an institution can advance.

1st place: St. Mary’s University
CS Huskies solved 6 of 7 problems

2nd place: University of New Brunswick
UNB Reds solved 5 of 7 problems

3rd place: Memorial University
solved 4 of 7 problems

ACM ICPC Preliminary Round

October 13, 2006 – Cape Breton University

Results

Three teams moved on to next round in Rochester, NY
At most one team from an institution can advance.

1st place: Acadia University
Acadia 1 solved 5 of 6 problems

2nd place: St. Mary’s University
CS Huskies solved 5 of 6 problems

3rd place: University of New Brunswick
UNB Reds solved 5 of 6 problems

Organizers

Local organizers – George Chen and Matthew Moy(CBU)
Problem organizer – Arthur Sedgwick (DAL)
Judges – Haiyi Zhang (Acadia), Tony Cox (DAL), and Blair Doyle and Owen Smith(SMU)

ACM ICPC Preliminary Round

October 21, 2005 – Acadia University

Results

Three teams moved on to next round in Rochester, NY
At most one team from an institution can advance.

1st place: Acadia University
Acadia 1 solved 4 of 6 problems

2nd place: St. Mary’s University
CS Huskies solved 3 of 6 problems

3rd place: Acadia University
Acadia 2 solved 3 of 6 problems

4th place: Dalhousie University
Dalhousie Black solved 2 of 6 problems

Organizers

Local organizers – Rick Giles and Jim Diamond (Acadia)
Problem organizer – Arthur Sedgwick (DAL)
Judges – Owen Kaser(UNBSJ), George Chen (CBU) and Haiyi Zhang (Acadia)

ACM ICPC Preliminary Round

October 15, 2004 – University of New Brunswick Saint John

Results

Top three teams moved on to next round in Rochester, NY

1st place: University of New Brunswick Fredericton
UNBF Red solved 5 of 6 problems

2nd place: St. Mary’s University
CS Huskies solved 2 of 6 problems

3rd place: Mt. Allison University
MtA 3’s Complement solved 2 of 6 problems

4th place: University of New Brunswick Fredericton
UNBF Black solved 2 of 6 problems

5th place: Acadia University
Acadia Team Two solved 2 of 6 problems

Organizers

Local organizer – Owen Kaser (UNBSJ)
Problem organizer – Arthur Sedgwick (DAL)
Judges – James Stewart, Chris MacPhee, and Shawn McGinn (UNBSJ)

ACM ICPC Preliminary Round

October 17, 2003 – University of Prince Edward Island

Results

Top team solved 4 and others 3 of 6 problems and moved on to next round in Rochester, NY

1st place: St. Mary’s University CS Huskies

Jonathan Sharkey, Blair Doyle, Adish Jain

2nd place: University of New Brunswick Fredericton Reds
Sean Falconer, Nathan Scott, Tom Robichaud

3rd place: Dalhousie University Team 1
Jesse Rusak, Chris Bebbington, Colin Bate

4th place: Memorial University MUN1
Greg Baker, Jamie Jennings, Sharon Koubi

Organizers

Local organizer – David LeBlanc (UPEI)
Problem organizer – Arthur Sedgwick (DAL)
Judges – Cezar Campeanu (UPEI) and Vlado Keselj (DAL)

ACM ICPC Preliminary Round

October 18, 2002 – Mount Allison University

Results

Top four teams moved on to next round in Rochester, NY

1st place: St. Mary’s University
CS Huskies solved 6 of 6 problems

2nd place: Acadia University
Acadia Team One solved 6 of 6 problems

3rd place: University of New Brunswick Fredericton
UNBF Team A solved 4 of 6 problems

4th place: St. Mary’s University
CS Huskies too solved 3 of 6 problems

5th place: Memorial University
Memorial solved 3 of 6 problems

Organizers

Local organizer – Laurie Ricker (MtA)
Problem organizer – Arthur Sedgwick (DAL)
Judges – Michael McAllister and Arthur Sedgwick (DAL)

ACM ICPC Preliminary Round

October 19, 2001 – St. Francis Xavier University

Results

Solved 5, 4, and 3 of 7 problems respectively and moved on to next round in Westfield, MA

1st place: University of New Brunswick Fredericton
Graham Fyffe, Adam Gay, Peter Wilson, Coach Patricia Evans

2nd place: St. Mary’s University
Stevon Perron, Jonathon Sharkey, Chad West, Coach Pawan Lingras

3rd place: Acadia University
Kristin Firth, Curtis d’Entremont, Peter McCracken, Coach Rick Giles

Honourable Mentions

Solved 3 of 7 problems

Bill Phu, Joshua Knauer, Singer Wang – Dalhousie University
Alex Golynski, William Burrow, Muhammad Al-Digeil – University of New Brunswick
Denis Babineau, Kevin Richard, Luc LeBlanc – Universite de Moncton
Brian Quirt, David Pack, Matthew Graves – Mount Allison University
Jonathan Anstey, Ken Green, Rhonda Chaytor – Memorial University
Eric Bouchard, Francois-Leonce Charron, Remy Allard – Universite de Moncton

Organizers

Local organizer – Martin van Bommel (StFX)

ACM ICPC Preliminary Round

October 20, 2000 – Dalhousie University

Results

Solved 5 of 6 problems and moved on to next round in Westfield, MA

1st place: St. Mary’s University
Cedric Davies, Stevon Perron, Jonathon Sharkey, Coach Pawan Lingras

2nd place: Acadia University
Kristin Firth, Curtis d’Entremont, Peter McCracken, Coach Ke Qiu

3rd place: Dalhousie University
Marc Comeau, Ronald Matthews, Tom West, Coach James Blustein

Honourable Mentions

Solved 4 of 6 problems

Adam Stuart Nickerson, Scott Macdonald, Wanhong Zheng – Dalhousie University
Suihong Liang, John Christopher Lynk, Joshua Knauer – Dalhousie University
Matt Clark, Jonny Miller, Dave Weinberg – Mount Allison University
Remy Allard, Luc LeBlanc, Samuel Bourque – U de Moncton

Organizers

Local organizer – Arthur Sedgwick (DAL)
Judges – Porter Scobey (SMU) and Michael McAllister(DAL)

ACM ICPC Preliminary Round

October 22, 1999 – Memorial University

Results

Moved on to next round in Westfield, MA on November 6

1st place: St. Mary’s University
Cedric Davis, Cherno Jagne, Roger Zhang

2nd place: Dalhousie University
Landon Boyd, Christy McBean, Chris North

ACM ICPC Preliminary Round

October 16, 1998 – St. Mary’s University

Results

1st place: Acadia University
James Moddy, Kevin Swan, Shawn Wallace, Coach Dr. Ke Qiu

2nd place: University of New Brunswick Fredericton
Andre Arsenault, Nhu Le, Chris Murray, Coach Dr. Patricia Evans

3rd place: St. Mary’s University
Cedric Davies, Qiyan Li, Greg McLearn, Coach Dr. Porter Scobey