Computer Science | MSCS Past Winners

Science Atlantic Communication Award

2018

Andy Couturier, Université de Moncton

Relative visual localization for unmanned aerial vehicles

2017

Manasi Shah, University of New Brunswick

SpaceLaunch: A faster app launcher that supports spatial memory

2016

Milton King, University of New Brunswick

Supervised and Unsupervised Approaches to Measuring Usage Similarity

2011

Neil Spencer, Acadia University

Orthogonal Arrays, and Dinner Parties

2010

Ben Ayers-Glassey, Cape Breton University

Hexagonal trigonometry and lossless rotation of digital images on the hexagonal grid

Science Atlantic Undergraduate Research Award

2019

First: William Taylor-Melanson, University of Prince Edward Island

A Wearable System for Gait Phase Prediction and Interactive Movement Feedback

Second: Lawrence Daniel Doucett, Saint Mary's University

SphereSkeletons: Sphere-mesh Fitting for Extracting Topologically Accurate Medial Skeletons from Point Clouds

Third: Nicholas Barreyre, Dalhousie University

Bitwise Conditional Controls Over Language Models for Music and Text

2018

First: Stephanie Cairns, University of Prince Edward Island

Giving Neural Nets a Twist

Second: Katie MacEachern, St. Francis Xavier University

Machine Learning Applied to Medical Imaging as a Diagnostic Tool

Third: Cynthia Forgeron, St. Francis Xavier University

Mathematical and Computational Applications of Magnetic Resonance Imaging in diagnosing ADHD

2017

First: Anna Luise Frankfurt, University of Prince Edward Island

Undergraduate-Led Computer Science K-12 Outreach

Second: Nathaniel Brewer, University of New Brunswick Fredericton

The Development of SpaceLaunch: A Faster App Launcher Developed in Unity

Third: Patricia Kibenge, University of Prince Edward Island

Fluctuation of Wi-Fi Received Signal Strength Indicator Readings

2016

First: Martin Main, Acadia University

Teaching a Machine How to Speak

Second: Sarah Thompson, University of Prince Edward Island

Searching for Matrix Multiplication Algorithms

2015

First: Yong Hong Chen, Acadia University

Android App for Crop Yields Estimation Using Machine Learning Methods

Second: Jason Wuertz, University of Prince Edward Island

Multiplayer Online Battle Arenas as a Platform for Human-Computer Interaction Research

Third: Federico Mora, Mount Allison University

Agent-based Simulation-based optimization

2014

First: Karen Korstanje, Mount Allison University

Weak Keys and Plaintext Recovery for the Dhall-Pal Cipher

Second: Nikita Volodin, University of Prince Edward Island

A Flexible Programming Framework for Multi-Display Environment

Third: Mariah Martin Shein, Mount Allison

Assessing Ergonomic and Postural Data for Pain and Fatigue Markers using Machine Learning Tools

Fourth: Federico Mora, Mount Allison University

EASIK and View Updatability

2013

First: William Herring, University of Prince Edward Island

Automata compression algorithms

Second: Mariah Martin, Schein Mount Allison University

Classifier strategy and class imbalance in real world data

Third: Sarah van der Laan, Mount Allison University

Implementing views for a Database Design Tool

2012

First: Anthony Delaney, Mount Allison Universityk

C4.5 Decision Tree Pruning

2011

First: Matthew Roscoe, University of New Brunswick, Fredericton

Determining the Viability of the Kinect as a Research Too

Second: Rui Zhou, University of Prince Edward Island

Massive Tests with Grail+

Science Atlantic Computer Science Programming Competition

2019

First: Graeme Zinck, Isaac Lee, Crystal Sharp

Mount Allison University

Second:William Taylor-Melanson, Scott MacIntosh, Christopher MacDonald

University of Prince Edward Island

Third: Justin Hiltz, John Marcoux, Cornelius Smith

Acadia University

2018

First: James Black, Isaac Lee, Graeme Zinck

Mount Allison University

Second: Samuel Chamber, Jason Tomkins, Morgan Bender

Mount Allison University

Third: Stephen Downward, Emily Franklin, Tim Meredith

University of New Brunswick Fredericton

2017

First: Xu Chen, Peter Lee, Robin Messenger

Tiger One (Dalhousie University)

Second: Olivier Bourgeois, James Black, Lucas Wood

MTA Rogue Three (Mount Allison University)

Third: Vlad Marica, Marco Merlini, Caleb Reath

UNB Red (University of New Brunswick, Fredericton)

2016

First: Vlad Marica, Lucas Pond, Caleb Reath

UNB Red (University of New Brunswick, Fredericton)

Second: William Fiset, Micah Stairs, Thomas Lidbetter

MTA Team Alpha (Mount Allison University)

Third: Sam Doiron, Orjan Monsen, Mitchell Zinck

Dal Green (Dalhousie University)

2015

First: Will Fiset, Micah Stairs, Finn Lidbetter

The Big Theta 3 (Mount Allison University)

Second: James Harris, Vlad Marica, Raphael Beaulieu

UNB Red (University of New Brunswick, Fredericton)

Third: David Zorychta, Matthew Farrell, Salman Mohammed

Dalhousie Gold (Dalhousie University)

2014

First: Evan MacNeil, Corinne Madsen, Steve Scott

Shellshock (Mount Allison University)

Second: Alec Gordon, Jessica Blanchard, Brandon Smith

Bitshift (University of New Brunswick, Saint John)

Third: Alexander Zinck, Tyler Blair, Raphael Bronfman-Nadas

Dalhousie Gold (Dalhousie University)

2013

First: Taeler Dixon, David Ackerson, Conor McCullough

UNB Red (University of New Brunswick, Fredericton)

Second: Antoine Handfield, Andy Couturier, David Ouellette

Define False True (Université de Moncton)

Third: Samuel Coleman, Lourens Schep, Daniel Deveau

I Can't Believe It's Not Java 2 (Acadia University)

2012

First: David Ackerson, Ian Bishop, Conor McCullough

UNB Red (University of New Brunswick, Fredericton; Coach: Dr. Patricia Evans)

Second: Jessica Blanchard, Alec Gordon, Brandon Smith

UNBSJ Bitshift (University of New Brunswick, Saint John; Coach: Dr. Mohammad Sadnan al Manir)

Third: Angus Fletcher, Brian Hanson, Jared Losier

UNB Blacks (University of New Brunswick, Fredericton; Coach: Dr. Patricia Evans)

2011

First: Matthew Penney, Jake Bruce, Alex Sanford,

Acadia Grizzled Guys (Acadia University)

Second: Zhimin Yao, Ross Story, Brian Wolff

Dalhousie Gold (Dalhousie University)

Third: Robert Robere, Melissa Reid, Ken Collingwood

MUN 3, Memorial University

2010

First: Chris Adams, Even Lowry, Rucha Lingras

CS Huskies (Saint Mary's University)

Second: Ryan Wooden, Alex Sanford, Matthew Penney

Acadia Blue (Acadia University)

Third: Brian Wolff, Ross Story, Zhimin Yao

Dalhousie Gold (Dalhousie University)